Haberler

Bez Canta , Bez Torba

Bez Canta , Bez Torba

2019 Yili itibariyle Plastik posetlerin kullaniminda cevresel etkiler degerlendirilmek suretiyle , taban ucreti ile satisi karar baglanmistir. 

Firmamiz bez torbalar icin ozel imal etmis oldugu nonwoven hammadeden imal kumaslarin uretimin ve satisini yapmaktadir

BezTorbalar

Özel kullanımlar için imal edilen ve kullanım süresine göre maliyeti çok düşük olan teknik tekstil ürünüdür. Spunbond genel olarak 100 % Polipropilen hammaddeden oluşan ve diğer kumaş üretimlerinden farklı olarak dokusuz ve örgüsüz olarak tanımlan bir teknik tekstil kumaş türüdür.
Dokumasız bu malzemeler pek çok uygulamalarda kullanılır. Hitap ettiği başlıca sektörler ve ürünleri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz;
- Emici özellikli sağlık ürünleri
- Tarım Tekstil
- Mobilya ve ev ürünleri
- Endüstri - Sağlık ürünleri
- Tıbbı Bakım Ürünleri
- Ambalaj
 
Neden Nonwoven 
- Mukavemeti yüksek
- Kar, yağmur, rüzgar, güneş, darbe gibi dış etkenlere karşı dayanıklı,
- Çoklu kullanıma uygun
- Su bazlı boya ile baskı yapılan ürünler, doğaya terk edildiğinden direk veya endirekt olarak zehirli toksin madde ortaya çıkartmazlar
- Anti bakteriyel
- Su geçirmez
- Emici
- Hava geçirgen
- Gıda kodeksi sahibi
- Kullananın bilinç düzeyine göre bir nonwoven çanta 20 – 100 plastik poşet ömrüne sahiptir.
- 2012 yılında North Carolina Uni. Den Brandi Nechelle Keene, tarafından yapılan spunbond nonwoven’ların doğada çözünmesi konulu tezin, bu ürünlerin 3 ay’dan başlayan süreler içinde çözünebildiğini ispat etmiştir.
 

 *Senthilkannan Muthu, Yi Li*, Jun-Yan Hu, Pik-Yin Mok, Xiao Liao, Honkong Politeknik Universitesi (Sektör verileri kırmızı renktedir.)

 

Tüketimin bu kadar yoğun olduğu bir dünyada, çevrenin birçok olumsuz etkiye maruz kalıyor olması ne yazık ki hiç de şaşırtıcı olmuyor. Günden güne artan insan popülasyonu ve buna bağlı olarak artan gereksinimler nedeniyle enerji tüketimi, doğal kaynakların kullanılması gibi durumlarda artış oluyor. Bu nedenle son yıllarda gündeme gelen küresel ısınma ve dünyadaki su miktarının azalması gibi durumlar karşımıza çıkıyor.

Tüm bunlara sebep olan başlıca nedenlerden biri bünyesinde çok ciddi kimyasallar barındıran petrol türevli plastik poşetlerden, yanlış imha edilmelerinden, toplumda çok sık kullanımına alıştırılmasıyla yakından ilişkili. Bu durumu önleyebilmek adına geçen yıllarda geri dönüşüme tamamen uygun, sağlıklı materyalden üretilen çevre dostu bez çantalar üzerinde yoğunlaşıldı.

Çevresel kaynakların hızla tükendiği günümüz dünyasında, plastik poşetler yerine bez torba ve çantalara yönelmek hiç de küçük bir adım değil. Kullanımı binlerce ülkede yasaklanan plastik poşetler yerine tercih edilen bez çantalar sayesinde sadece bir ayda çevre kirliliğinin %40 oranında engellenmesi mümkün oluyor.

Çevre koşullarının sürdürülebilir olması, insan sağlığının olumsuz koşullara maruz kalmaması gibi sebepler nedeniyle bez torbalara olduğu gibi daha birçok konuda yenilenebilir, doğa dostu ürünlerin kullanımının artırılması gerekiyor.

12 May 2022

Haberdar Olun

Bodygard ile ilgili yeniliklerden haberdar olmak için e-bültenimize kayıt olabilirsiniz.